inia Jabłonowo - Prabuty zajmowała w przeszłości ważne miejsce w systemie transportowym Pomorza. Pomimo położenia z dala od najważniejszych ośrodków miejskich regionu, ilość uruchamianych codziennie pociągów świadczyła o dużym zainteresowaniu ruchem pasażerskim, a znajdujący się zawsze w rozkładzie pociąg osobowo-towarowy potwierdzał ciągłe wykorzystanie linii do transportu towarów. Zmiany gospodarcze po 1989 zmieniły gwałtownie ten korzystny układ, co bardzo szybko wywołało upadek zarówno ruchu pasażerskiego, jak i, niedługo potem, ruchu towarowego na całej linii.
Stan techniczny linii:
Dzięki modernizacji linii w latach 80, tor ułożony jest na podsypce tłuczniowej i wyposażony w podkłady żelbetowe i szyny S49. Stanowi to korzystny punkt wyjścia do procesu rewitalizacji linii. Najpoważniejszym problemem jest całkowite zarośniecie toru w niektórych miejscach oraz miejscowe ubytki szyn. Konieczne byłaby również wymiana niedużej liczby podkładów oraz podbicie toru na całej długości linii. Należy bezwzględnie podkreślić, że powinna zostać zapewniona możliwie wysoka prędkość pociągów na trasie, co jest podstawowym warunkiem przyciągnięcia pasażerów. Proces rewitalizacji linii może być wykonany (w podstawowej części) w oparciu o prace interwencyjne osób skierowanych z Urzędów Pracy (pozytywne doświadczenia z przywracania ruchu na żuławskich kolejach wąskotorowych). Konieczne będzie również korzystanie w pewnej części z maszyn torowych będących w posiadaniu PLK, co będzie wymagało poniesienia dodatkowych kosztów wynajęcia.
Ruch towarowy:
Za kluczowe dla wznowienia ruchu na linii należy uznać uruchomienie przewozów towarowych. Ich wznowienie nie wymaga poniesienia większych nakładów na odbudowę (możliwe jest prowadzenie ruchu z mniejszą prędkością). Rolniczy charakter obszarów przez które przebiega linia może zapewnić stałą liczbę klientów, pod warunkiem zapewnienia solidności i terminowości przewozów. Korzystnym elementem jest wyposażenie wszystkich stacji na linii w tor dodatkowy, na którym może się odbywać rozładunek lub załadunek towarów. Dla zwiększenia elastyczności i atrakcyjności dla klienta, podmiot realizujący przewozy powinien udostępniać własne urządzenia do rozładunku wagonów (żuraw oraz ładowarka zabudowana na pojeździe szynowym).
Podstawowymi towarami przewożonymi do klientów końcowych położonych wydłuż linii według szacunków będą:
- węgiel (40%)
- nawozy (40%)
- materiały budowlane (15%)
- produkty rolne (5%)